Post Image

İvme


Daha önceki yazımızda hız kavramından bahsetmiştik. Hareketli cisimler her zaman sabit bir hız ile hareket etmezler bazen hızlarını düşürüp bazen hızlarını artırırlar işte bu hız değişimi fizikte ivme kavramıyla tanımlanmaktadır. Birim zamandaki (bir saniyedeki) hız değişimine ivme denir. İvme ile gösterilir. Birimi metre/saniye2 (m/s2) dir. İvme vektörel bir büyüklüktür. Bir hareketlinin ivmeli hareket yapması için hızının değişmesi( artması ya da azalması)  gerekmektedir. Bir hareketlinin hızı sabit ise o hareketlinin ivmesi sıfırdır. Bir hareketlinin ivmesi aşağıdaki formülden bulunur;

Günlük hayattan ivmeli harekete örnekler verecek olursak,  duran bir aracın harekete geçmesi, belirli bir yükseklikten serbest bırakılan cismin hareketi, belirli bir hızla giden aracın fren yaparak yavaşlaması, kaydıraktan kayan çocuğun yaptığı hareket vb.

Örnek Sorular

1) Durmakta olan bir aracın hızı5 saniyede 50 m/s oluyor. Buna göre aracın ivmesi kaç m/s2dir?

Çözüm:İvme hız değişimin zaman bölünmesiyle bulunmaktadır. Duran bir aracın hızı sıfırdır. Buna göre ;

 Formülde bilinenler yerine yazılırsa

2)100m/s hızla hareket eden bir araçtaki sürücü frene basarak aracın hızını 8 saniyede 52 m/s’ ye düşürüyor buna göre bu aracın yavaşlama ivmesi kaç m/s2dir?

Çözüm: Bir aracın ivmesini bulmak için hızının 1 saniyede ne kadar değiştiğini bulmamız gerekmektedir.

Yukarıdaki soruda aracın hızı 100 m/s den 52 m/s’ye 8 saniyede düşmektedir.

Not:İvmenin eksi(-) çıkması hareketlinin hızının yavaşladığını ifade eder.

3)Tekirdağ dan İstanbul’a yolculuk yapan bir sürücü trafiğin boş olduğu bir sürede aracının hız sabitleyici özelliğini kullanarak  aracının hızını 120 m/s ‘ye sabitliyor. Hız sabitleyici özelliğini 5 dakika boyunca kullanan sürücünün bu süre boyunca aracının ivmesi kaç m/s2dir?

Çözüm:Hızı sabit olan bir aracın ivmesi yoktur. Hız sabitleyici kullanan sürücünün bu süre boyunca aracının ivmesi sıfırdır.


BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla