Post Image

Hareket


Bundan önceki yazılarımızda maddenin yapısı ile ilgili özelliklerden bahsetmiştik bu yazımızda ise cisimlerin yaptığı eylemler ile ilgili konulardan bahsedeceğiz.

Bir cismin ve ya varlıkların zamanla bulunduğu yeri değiştirmesine hareket denir. Fizikte hareket belirli bir noktaya göre tanımlanan bir eylemdir.  Bir cismin hareketini tanımlamak için kullanılan, cismin konumunu belirlemek için seçilen noktaya fizikte referans noktası denir. Seçilen referans noktasına göre cisimlerin hareketleri gözlemciler tarafından farklı algılanabilir örneğin Dünyamız hem kendi etrafında hem de Güneşin etrafında dönmektedir ancak biz Dünyanın içinde Dünya ile birlikte hareket ettiğimiz için Dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüşünü algılayamayız.  Ancak uzaydan Dünyaya bakan bir gözlemci ise bu hareketi algılayabilir. Başka bir örnek verecek olursak hareket eden otobüste bulunan yolcuya göre diğer yolcular hareketsiz iken yerdeki bir gözlemciye göre ise yolcular hareketlidir. Tüm bunlar hareketin farklı referans sistemlerinden bakan gözlemciler için farklı algılandığını göstermektedir. Buna fizikte hareketin göreliliği denmektedir.

Hareket Çeşitleri:

Fizikte hareket 3 çeşidi vardır;

1)Öteleme: Bir cismin doğrusal bir yolda ilerlemesin öteleme hareketi denir.

2)Dönme:Çembersel bir yörüngede hareket eden cisimlerin yaptığı harekettir.

3)Titreşim:Cismin belirli iki nokta arasında gidip gelme hareketi yapmasına denir. Cisimlerin yaptıkları bazı hareketler, hareket çeşitlerinde ikisini aynı anda içerebilmektedir. Örneğin yuvarlanarak ilerleyen top hem öteleme hem de dönme hareketini birlikte yapmaktadır. Başka bir örnek verecek olursak bungee jumping yapan sporcu hem öteleme hem titreşim hareketi yapmaktadır.

Hareket Kavramları

Konum: Cismin seçilen referans noktasına göre bulunduğu yere konum denir. Konum yönlü uzaklıktır ile gösterilir. SI’da birimi metredir. Vektörel bir büyüklüktür.

0 noktasına göre konumlar şekilde gösterildiği gibi bulunmaktadır.

Alınan yol: Bir hareketlinin yönden bağımsız olarak hareketi boyunca katettiği toplam mesafeye alınan yol denir. X ile gösterilir, birimi metredir, skaler bir büyüklüktür.

Yer Değiştirme:Bir hareketlinin son konumu ile ilk konumu arasına çizilen en kısa doğruya yer değiştirme denir. ile gösterilir. Birimi metredir. Yönlü olduğu için vektörel bir büyüklüktür.

Not: Eğer bir hareketli bir noktadan başlayıp hareketini tamamladığında başlangıç noktasına geri dönüyorsa o hareketlinin yer değiştirmesi sıfırdır.


Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla